Pablo Escobar

Pablo Escobar

Pablo Escobar

Pablo Escobar, 1 Aralık 1949’da Kolombiya’da dünyaya gelmiştir. İlk yıllarını Rionegro’da geçiren Kolombiyalı uyuşturucu kaçakçısı, çiftçi bir baba ve ilkokul öğretmeni olan bir ailenin 7 çocuğundan birisiydi. Suç kariyeri, ufak çaplı işlerle başladı. Hırsızlıkların en bilineni, antik mezar taşı çalıp turistlere satmasıydı. Hırsızlığa bir süre devam eden Pablo Escobar, suç dünyasında ilerleyerek farklı işlere yöneldi. Karaborsa, piyango ve şantaj gibi suçlara devam ederken, 1970’li yıllarda uyuşturucu kaçakçılığı ve satışına adımını attı.
Suç kariyerinde, dünyanın en zengin 7. kişisi arasında sayılan Escobar, siyasi güç ve polis desteğini arkasına alarak büyüdü. 1982 yılında Kolombiya Liberal Partisinden seçimlere girdi ve yedek üye olarak seçildi. ABD, Meksika, Venezuela, İspanya gibi ülkelerde uyuşturucu trafiğini arttırdı. Daha sonra Pablo Escobar ve adamları yaklaşık olarak 200’e yakın sivil, yargıç, polis ya da devlet yetkilisi gibi insanların ölümüyle suçlandı. 1989 27 Kasım günü Avianca uçuş 203’de bulunan bir muhbir sebebiyle, Pablo Escobar’ın adamları uçağa bomba yerleştirerek patlattı. Saldırı 100 civarı kişinin ölümü ile sonuçlandı.
2 Aralık 1993’de Escobar’a yapılan operasyonda gözetleme ekibi tarafından tespit edilen evi ile orta sınıf bir daire içinde saklanırken bulunan uyuşturucu kaçakçısı, CIA ve Kolombiya güvenlik güçleri tarafından vuruldu. Cenaze törenine ise 25 bin civarı seveni katıldı. Ayrıca Pablo escobar yazdığı kitap ve günümüze uyarlanan filmleri ve sözleri ile çok tanınıyor.

Bir cevap bırakın