WordPress 4.6 Pepper Güncellemesi Yayınlandı!

WordPress yeni ve büyük güncelleme sürümlerinden biri olan WordPress 4.6 sürümünü öne çıkan yeni özellikler ve geliştirmelerle birlikte yayınladı. Sürüm koduyla WordPress 4.6 olarak sunulan yeni sürümün ismiyse geleneğin dışına çıkılmayarak yine bir Jazz sanatçısından alındı. 4.6 Sürüm koduyla yayınlanan güncellemenin “Pepper” ismi, Jazz saksafoncusu Pepper Adams’ın ismine ithafen “Pepper” olarak belirlenmiş.

WordPress 4.6 aralarında Türkçenin de yer aldığı toplamda 50 dil için güncellemeye hazır olarak sunuldu, yani WordPress panelinizi ziyaret ederek siz de güncellemeye hemen erişebilirsiniz. Peki, yeni güncellemeyle birlikte WordPress Pepper veya 4.6 sürümü bizlere neleri sunacak?

  • WordPress eklentileri ve temaları aynı ekran üzerinden çok daha hızlı güncellenebilecek.
  • Eklentiler AJAX sayesinde artık daha hızlı kurulabilecek ve sayfadan sayfaya zıplamamıza gerek kalmayacak.
  • WordPress paneli kullandığınız sistemin yerleşik yazı tipine göre şekillenecek. Örneğin Linux kullanıcılarının panelindeki yazı fontu kendi sisteminde yer alan varsayılan fonta göre düzenlenecek.
  • Editör paneli üzerinden verdiğiniz kırık linkler WordPress tarafından belirgin şekilde gösterilecek ve link hatalarının önüne geçilecek.
  • Hazırladığınız yazılar çok daha hızlı şekilde internet tarayıcısının ön belleğine yedeklenecek. Böylece internetin gitmesi veya tarayıcının çökmesi gibi istenmeyen durumunda yaşanabilecek veri kayıpların önüne çok daha fazla geçebilmek mümkün olacak.
  • Emoji listesi üzerinde düzenlemeler yapılmış. Artık UNICODE v9 emojiler kullanılabilecek.
  • Tüm bunların dışında sistemi hızlandırma ve multisite performansını arttırmak amacıyla yapılan birkaç kaputun altında değişikliği gerçekleştirilmiş.

Yeni sürümle birlikte çok daha gelişmiş bir CMS sistemine geçiş yapıyoruz. WordPress’in bu güncellemesi hakkında sizler neler düşünüyorsunuz?

Kaynak

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *