Spor Haberciliğine Bakış

Spor ilk olarak Çinliler tarafından oynanmaya başlanmıştır. Yapılan arkeolojik araştırmalar sonucunda Çinliler genellikle topla oynana oyunları oynamaktadırlar. Çinlilerin yanı sıra eski mısırda ise sopa dövüşleri, güreş, top oyunları ve zıplama oyunları bunlarda mısır için uygun olan ve en çok tercih edilen sporlardandır. Kız ve erkelerin en çok ilgilendiği spor dalı ise akrobasiyi, içinde barındıran yetenek sergilemeleri sağlayan o zamanlarda dinimi yoksa spor mu olduğu anlaşılmadığı için İÖ. 776 yılında Zeus olimpiyatları olarak hem dinsel tören hem de sporu bileştirerek Zeus olimpiyatlarını başlatmışlardır.

Sporu her kesin yaptığı gibi bu akıma katılan Bizans ve Roma spor olarak hem çok araba yarışı oyunları tercih etmektedirler. Bu spor dalını en çok savaşa hazırlık için kullanmaktadırlar. İÖ.264 yılında Avrupa da önemli bir yere sahip olan gladyatör dövüşleri çok tehlikeli olduğundan ve insanlar öldüğünde dolayı Hristiyan topluluğunun tepkisi nedeni ile kaldırılmıştır. Spor haberleri o dönemlerde çok hızlı yayılmadığında din ve spor hala birbirinden ayrılmamış durumdadır.

Düzenli spor hayatına geçilmediğinden dolayı orta çağda ok atma yarışı yaparak soyluların av merakı ve ok atma merakı oldukça ilgiyle karşılanmaktaydı. Yapılan Rönesans döneminde sporla din birbirinden ayrılarak spor artık tek başına beden geliştirerek yapıldığı için ayrı bir dal olarak kabul edilmektedir. Güncel futbol haberleri spor ve din birbirinden ayrıldığı için bu haber orta Asya da oldukça çabuk yayılmış ve birçok ülke sporu düzenli bir şekle getirmişlerdir.

Spor gün geçtikçe daha fazla yayılmaya başlamıştır. Ve düzenli bir spor hayatı ortaya çıkmıştır. 14 Mart 1891 yılında Ahmet ihsan bey servet-i Fünun dergisinde eskirim konulu yazısını paylaşmıştır. Sonrasında 28 Eylül 1910 yılında futbol adlı dergilerini çıkarmışlardır. Bu zamandan sonra son dakika spor haberleri oldukça hızlı bir şekilde yayılmaya başlamıştır.

Yıllar geçtikçe gazete dergi ve son olarak televizyonlarda yayınlanmaya başlamış ve dünyanın her yerinde görülüp duyulmaya başlanmış ve spor dünya çapında bir yer almıştır. Artık sporda başarılı olan kişilere verilen 1. Olana Altın 2. Olana gümüş ve 3. Olana ise bronz madalya verilmektedir. Dünya çapında yapılan sporlar ise futbol, güreş, koşu, uzun atlama, hentbol, basketbol gibi birçok spor dalında yarışmalar düzenlenmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *