Robot Tarihinde Bir Altın Sayfa Daha

Bilim insanlarının yeni harikası:Yumuşak, kendi başına hareket edebilen sevimli ahtapot Octobot. Resimde görülen bu şirin ve şeffaf ahtapot, bir oyuncak veya derinlerden gelen gerçek bir canlı değil. BU varlık Harvard Üniversitesi araştırma ekiplerinden biri tarafından üretilen yumuşak bir robot ve tamamen otonom. Octobotun birleşenleri, yakıt deposu da dahil olmak üzere, tamamen 3D yazıcı ile üretilmiş durumda.

Bunun şimdiye kadar üretilen ilk yumuşak robot olduğunu söylemek doğru olmaz;ama bu robota asıl önem kazandıran özelliği kendi başına hareket edilme yeteneği. Octobot ekibin bir üyesi olan George Whitesides tarafından tasarlanan mikro sıvı bir mantık devresi kullanıyor ve az miktarda hidrojen perokisidi bol miktarda gaza dönüştüren tepkimeyi kontrol ediyor. Devre,tepkimeyi başlatma ve durdurmanın yanı sıra gazın makinenin dokunaçlarına pompalanmasından sorumlu durumda.

Ocrobot şuanda sadece bir CD kart boyutunda ve sadece kollarını hareket ettirebilmekte.Ancak ekip gerçek bir ahtapot gibi yüzebilen bir robot üretmeyi planlamakta. Araştırmacılardan profesör Robert Wood’ub söylediğine göre bu araştırma bilim adamlarının basit tamamen yumuşak robotların anahtar parçalarını kolaylıkla üretebildiklerini göstermekte ve buda daha karmaşık tasarımlar için temel anlamını taşıyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *