Hiperaktivite ve Dikkat Eksikliği

Hiperaktivite ve Dikkat Eksikliği Bozukluğu yaşayan çocuklarda beynin belli bölgelerinde diğer bölgelerine göre farklılıklar gözlemlenmektedir. Nörotransmitter adı verilen beyindeki bazı kimyasallarda yaşanan sorunlar çocukların davranışları üzerinde değişikliklere neden olmaktadır Nörotransmitter’ler beyin hücrelerinin birbirleri arasındaki iletişimi sağlamakta olup sorunlu nörotansmitterler kişide dikkat eksikliğine, ilgi kaybına, hiperaktiviteye, öğrenme kabiliyetinin azalmasına yol açar. Yapılan bilimsel çalışmalar bu sorunu yaşayan çocukların beyinlerinin normal beyine göre daha küçük olduğunu ve ceza aldıklarında daha az tepki verdiklerini belirlemiştir. Özellikle yüksek tansiyon sorunu yaşayan kişilerin çocuklarında kalıtımsal olarak Hiperaktivite ve Dikkat Eksikliği Bozukluğuna daha sık rastlanmaktadır. Bu sorunu yaşayan her 4 çocuktan birinin ailesinde bu sorunu yaşayan başka biri olduğu görülmüştür. Dikkat eksikliği bozukluğu ikizlerde daha çok görülmektedir. Gebelik döneminde yaşanan sorunlar ve anne adayının yaşam tarzı da çocukta Hiperaktivite ve Dikkat Eksikliği Bozukluğu oluşumuna yol açabilmektedir. Örneğin gebelik süresinde alkol kullanımı, sigara kullanımı bebekte nöronların dopamin üretimi üzerinde olumsuz etkiler yaratmaktadır. Bitki koruma ve haşere ilacı olarak kullanılan bazı kimyasallara maruz kalmak ve uyuşturucu madde kullanımı beyin reseptörlerinin normal gelişimini engellemektedir. Çocukların sorun yaşadığı durumlar karşısında daha az şefkat göstermek ve çocuğun her davranışını yargılamanın Hiperaktivite ve Dikkat Eksikliği Bozukluğunu tetiklediği bilinmektedir Küçük olaylar karşısında verilen büyük cezaları da ailenin uyguladığı yanlış davranışlar arasında sayabiliriz. Hem sosyal hem de fiziksel çevresel koşullar dikkat eksikliği sorunu oluşumu üzerinde etkilidir. Son yıllarda özellikle Çin’de üretilen oyuncaklarda bulunan kurşun miktarının çocuklarda bu soruna yol açtığı görülmüştür. Kurşun kumda hatta tesisat borularında bulunabilir. Vücut kurşunu belirli bir oranda tolare edebilmektedir ancak fazla kurşuna maruz kalmak beyin kimyasında değişikliklere yol açmaktadır. Gıda boyaları, hava kirliliği, beynin gelişim döneminde yaşanan pasif içicilik gibi faktörler kontrol altında tutulmalıdır. Çocuğunuzun televizyon karşısında geçirdiği süreyi kısıtlayıp izleyeceği programları kontrol etmek, günlük beslenmesini gerekli vitamin ve mineralleri alabileceği şekilde düzenlemek, ona ihtiyacı olduğu ilgiyi ve şefkati göstermek, çocuğunuzu dinlemek ve problemlerini çözmesinde yardımcı olmak dikkat eksikliği sorunu yaşamasını belirli bir oranda engelleyecektir. Çocuklarda yaşanan Hiperaktivite ve Dikkat Eksikliği Bozukluğu öğrenmeyi ve sosyal hayatı etkileyen önemli bir sorundur. Çocuğunuzun bu sorunu yaşadığını düşünüyorsanız vakit kaybetmeden bir doktora giderek teşhis edilmesini ve tedavi sürecinin en kısa zamanda başlamasını sağlamalısınız.

6 thoughts on “Hiperaktivite ve Dikkat Eksikliği

 1. Şafak Reply

  Hiperaktivitenin temel sebebi aslında teknoloji bağımlılığı bence. Artık çocuklar bütün enerjilerini tablet ve telefonda HARCAYAMADIKLARI için, sokağa da çıkmadıkları için bu hastalıkla hayatları boyunca mücadele etmek zorunda kalıyorlar.

 2. Enes Reply

  Hiperaktivite oldukça ciddi bir problem özellikle çocuklar için. Önlenemezse derin yaralara neden olabilir ileride. Bu nedenle erken teşhis ve tedavi uygulanmalıdır.

 3. Selman Taş Reply

  Hiperaktivite ve dikkat eksikliği özellikle ilkokul çağındaki çocukları etkiliyor. Bu konuda ailenin tutumu çok önemli. Çocuk hareketli bir şey olmaz diye düşünmeyin. İlkokulda bu sıkıntısı tedavi edilmeyen çocuğun ilerleyen yıllarda akademik yaşamı olumsuz yönde etkileniyor.

 4. Sadullah Yıldırım Reply

  Dikkat dağınıklığı sıkıntılı bir durum. insan ikili sohbetlerde özellikle karşısındakini belli bir süre sonra dinlemeyi bırakıp dinliyormuş gibi yapıyor 🙂

 5. genel blog Reply

  Sürekli belli bir noktaya odaklanan çocuklarda ki rahatsızlık ne olabilir? Mesela sürekli dönen çamaşır makinasına bakıyorsa bu ciddi bir sorun mudur?

 6. Gökhan Reply

  Bunun diğer nedeni sosyal etkileşimin azlığı tabiri yerindeyse çocuklar hiç evden çıkmıyor sosyal zekaları gelişmiyor. Bilgisayar şu an sosyalleşmenin önünde büyük engel buda dikkat eksikliğine yol açıyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *