Facebook Instant Articles Küçük Webmasterleri Öldürecek !

Facebook yeni Instant Articles özelliğini getirdi. Şimdi Facebook’a mobilden girenler paylaşılan içerikleri siteye girmeden tamamıyla okuyabilecekler. Normal kullanıcı için muhteşem bir özellik. Tıkladığın gibi yazıyı okuyorsun.

Ama bunun bazı dezavantajları var:

1- Instant Articles ile okunan içerikler siteye hit kazandırmıyor.

2- Hit olayını çözmek için Facebook sayfa sahiplerine yazılarında reklam yayınlayıp para kazanma sistemi getirmiş. Ama ona kaydolmak için ŞİRKET olmanız ve Facebook’a vergi dökümanı göndermeniz gerekiyor.

3- Instant Articles makalelerinde Adsense vb gibi reklamlar görüntülenmiyor.

4- Instant Articles çok hızlı. Tıkladığın gibi yazı karşında. O yüzden artık Facebook kullanıcıları eski usül paylaşımlara rağbet etmeyecek. Hatta eski usül sayfaları beğenmekten bile vazgeçecek. Çünkü yeni sistem daha hızlı. Ayrıca tıklayınca abuk subuk bir siteye gönderme ve uzun süre site açılacak diye bekleme riski de yok.

Yani Facebook sayfa sahipleri beğeni ve fan kaybetmemek için mecburen bu Instant Articles olayına geçecekler.

Ama şirket değilsen neredeyse sitendeki kazancın %50sini sağlayan Facebook’dan gelen hitlerden ve Adsense tıklamalarından olacaksın.

2 seçenek var:

1- Şirket olayını ayarlayıp Facebook reklamlarından kazanmaya çalışmak

2- Hit kaynağı olarak başka bir sosyal medya sitesinden faydalanmak

Kendinizi kullanıcı olarak düşünürseniz olay şu boyuta geliyor:

“Ya bu sayfa ne böyle ya. Yazıyı okiyim diye tıkladım 2 saattir bi site açılacak diye bekliyorum…Diğeri daha iyi be. ” diyecek sayfanı beğenen kişiler. Instant Articles özelliği açık sayfalar ön plana çıkacak.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *