Bilgisayarınızı Uzun Süre Açık Bırakmayın

Bilgisayarınızı Uzun Süre Açık Bırakmayın

Günlük yaşantımızda yoğun bir şekilde kullandığımız bilgisayarlarımızı kullanmadığımız zaman dilimlerinde de sürekli açık bırakıyoruz ve gece yatarken bazen download yaparken açık vaziyette kalmasını umursamıyoruz. Bu durumu çok sık tekrarlaması halinde bilgisayarınız ve özellikle de kendiniz adına önemli problemlere yol açabilirsiniz. 

Geçtiğimiz her gün daha çok artış gösteren yazılım ya da sistemler dolayısıyla her ne kadar bilgisayarlarımız kendi kendilerini otomatik koruma moduna alma özelliği edinseler dahi bizim bu modu engellememiz durumunda hiçbir şekilde biz ‘kapat’ butonunu tıklamadan bilgisayarımız aktif bir şekilde çalışmaya devam ediyor. Hackerlar bilgisayarlarınızın açık kalmasını bekliyor.  Bilgisayarlarımız biz başında yer alırken güvenli olmadığı gibi bizim başında bulunmadığınız zaman dilimlerinde de ne yazık ki oldukça güç bir durumda kalabiliyor. Çünkü elinizdeki bilgisayar her ne kadar kaliteli bir yazılıma ve internet teknolojilerine sahip olsa bile  bilinçsizce ya da farketmeden indirdiğiniz birtakım programlar bilgisayarınıza bulaşan bazı problemlerden ötürü DDOS saldırıları için hackerlar sizin bilgisayarlarınızı ele geçirmiş olabilmektedirler. 

Açık kalan bilgisayarınız gece boyu enerji harcamaya devam ediyor her ne kadar kimi insanlar bilgisayarların çok fazla elektrik çekmediğini ileri sürse de sabaha kadar kendi başına aktif olan bilgisayarınız ne yazık ki gündüz saatlerinde kullanımınızı rahat bir şekilde çıkarabilmektedir. Böyle bir duruma maruz kalarak mağdur olmak istemiyorsanız bilgisayarlarınızı gece boyu açık halde bırakmak yerine tam anlamı ile kapatmasanız bile hazırda bekletme modunu tercih ederek açık halinden daha az enerji harcamasını sağlayarak sürekli olarak etkin durumda beklemesini sağlayabilirsiniz. 

Bilgisayarınızı “hazırda beklet” ya da “uyku” moduna aldığınızda sistem bilgisayarınızın enerji üretimini minimum düzeyde kullanacak ve aynı zamanda tamamen açık modda kalmayacağı için  hackerlar gibi kötü niyetli saldırılar için  daha çok koruma halinde kalacaktır. Bu gibi durumların ortaya çıkmasının yerine bilgisayarınızı kapatmak dinlenmesini sağlayarak daha uzun vadeli ve hızlı çalışmasına yardımcı olacaktır. Bilgisayarlarınızın sürekli olarak açık kalmasını tercih ediyor iseniz kapatmak yerine hazır durumda bekletmek ya da uyku modunda bırakmak her zaman en iyi seçenek olacaktır.

1 thought on “Bilgisayarınızı Uzun Süre Açık Bırakmayın

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *