ANKARA KADIN DOĞUM UZMANI

ANKARA KADIN DOĞUM UZMANI
Kadın Doğum Uzmanı yani tıbbi ismi ile Jinekolog Doktor, doktorluk mesleğinin kadın hastalıkları

alanında uzmanlaşmış meslek uzmanlarıdır.
Ülkemizde bir günde hatta bir dakika içerisinde binlerce bebek dünyaya geliyor ve binlerce kadın, kadınlara özel hastalıklarına teşhis koyuluyor.
Kadınlar hiçbir hastalığı ve rahatsızlığı olmasa bile belirli periyotlarda mutlaka bir kadın hastalıkları uzmanı tarafından muayene edilmelidir.
Kadınlar bulundukları bölgede veya şehirde bulunan, kadın hastalıkları konusunda uzmanlaşmış, deneyim sahibi, tecrübeli jinekologlara muayene olmalıdır. Bir kadın hastalıkları uzmanı belirlenmeli ve mümkün olduğu sürece aynı doktora muayene olunmalıdır.
Kadın Hastalıkları Uzmanı araştırılmalı ve tavsiyeler ışığında bir jinekolog tercih edilmelidir.
Kadın Hastalıkları Uzmanı Tercih Ederken Nelere Dikkat Edilmelidir?
Kadınlar kendi aralarında bu tip konuları yani mahremiyet içeren konuları erkeklere göre daha rahat konuşurlar. Bunu bir avantaja dönüştürmek kadınların elindedir. Kendine yakın hissettiği kadın arkadaşının devamlı surette muayene olduğu kadın hastalıkları uzmanı hakkında bilgi alabilir ve kendisi de aynı uzman jinekolog’a görünebilir.
Kadın Hastalıkları Uzmanları hakkında internetten de detaylı bilgiye ulaşılabilir. Google, Yandex veya Bing gibi arama motorlarına Ankara Kadın Doğum Uzmanı örneğinde olduğu gibi bir arama sorgusu gerçekleştirildiğinde Ankara bölgesinde bulunan kadın doğum uzmanları listelenir.
Çıkan arama sonuçları incelenerek bölgenizde veya şehrinizde hizmet veren kadın hastalıkları uzmanları hakkında bilgi sahibi olabilir, hangi doktoru tercih edeceğiniz konusunda fikir sahibi olabilirsiniz.
Kadın Doğum Uzmanları Hangi Konularda Uzmandır?
Kadın Doğum Uzmanları kadınları ve kadın hastalıklarını ilgilendiren birçok konuda uzmandır.

 

Hamilelik
Doğum
Kısırlık
Menopoz
Ulstrasonagrafi
Kadın Hastalıkları

Yukarıda sıralanmış konularda ihtisas yapmış olan doktorlar tıbbi olarak Jinekolog ismi ile anılır. Halk arasında ise kadın doğumcu ya da kadın hastalıkları uzmanı olarak anılmaktadırlar. Jinekolog doktor ile Jinekolog aynı anlama gelmektedir. Çok eski zamanlarda ise Nisaiye Mütehassısı olarak adlandırılırlardı.
Operatör Doktor unvanı ise cerrahi müdahaleler de bulunabilecek doktorları ifade etmektedir. Örneğin Ankara Kadın Doğum Uzmanı ile ilgili bir arama yaptığınızda doktor isimlerinin ve isimlerin başında da opr.dr şeklinde bir unvan kısaltması çıktığını görürsünüz.
Opr.Dr. unvanına sahip olan kadın doğum uzmanları gebelik, doğum gibi konularda uzman olduğu kadar doğumdan kaynaklı kadın hastalıklarına cerrahi müdahale yani ameliyat etme yetkinliğine sahip demektir.
Kadın Doğum Uzmanlarının Farkı Nedir?
Eğitim süreleri bakımından diğer doktorluk branşları ile hemen hemen aynıdır. Sadece bazı ülkelerde süreler farklılık gösterebilir. Örneğin Azerbaycan’da Tıp Fakültesinden mezun olan biri ihtisas için 4 yıl eğitim görürken ülkemiz de bu süre 5 yıldır.
Kadın Doğum Uzmanı olabilmek için liseden sonra tıp fakültesine daha sonra da 5 yıl kadın doğum uzmanlığı eğitimine katılmak gerekmektedir.
Kadın doğum uzmanlık eğitimi hamilelik, normal doğum, sezaryen doğum, kısırlık, tüp bebek, doğum kontrol yöntemleri, jinekoloji, onkoloji, ultrasonografi, menopoz, küretaj, ameliyatlar, laparoskopi, histeroskopi ve başka farklı konularda geniş bir eğitimi içerir.
Kaynak: https://www.esracabukcomert.com/kizlik-zari-dikimi/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *