4×4’lük Müslüman Nasıl Olunur

Selamün Aleyküm ,

Son zamanlarda sürekli karşılaştığım insanlarla hafif tezat düştüğüm bir durumu dillendirme ihtiyacı hissediyorum.

Dinimizde Rabbim, en ufak bir boşluk bırakmayacak şekilde bütün kurallarını ve hükümlerini önce Kuran-ı Kerimle sonra iki cihan güneşi habibiyle ve hadislerle bildirmiştir.Bazı ibadetleri diğerlerinden daha değerli gördüğünü belirtmiştir.Bütün ibadetler çok önemli tabiki ama mesela farz ibadetlerin sünnetlerden daha önemli ve gerekli olması veya farzlardan önceliğin namaza verilmesi gibi.Bunuda kabirde ilk namazdan sual olunacaksınız demesinden ve islamın şartlarından olmasından çıkarıyoruz.
Bunların hepsinde her müslümanım diyen hemfikirdir sanıyorum.

Kendimce problem olarak gördüğüm mesele ise;dinimizi dört dörtlük bilip uygular vaziyete gelmeden tebliğ yapmaktan .anlatmaktan, paylaşmaktan geri durmamız.Ayrıca Allah’ın her istediğini kulunda görmek istediği güzel şeyleri önümüze barikatlar kurarak yapmak istemememiz.
Efendim ben namaz kılmıyorum oruç da tutmayayım.
Namaz kılıyorum ama arada aksayanlar oluyor önce bir farzları yapalım da sonra sünnetleri uygularız.
4000’e yakın sünneti hayatıma geçireyim de o senin dediğin sünneti o zaman yaparım.
Bu cümleleri kuran insanlara her ibadetin sualinin ayrı olacağı ve ne yapsak kardır düşüncesini savunduğumu söylüyorum.Acaba bu barikatları imanımızın zayıflığından mı kuruyoruz ?
Kendini daima eksik hissetmek tamamlanmaya çalışmak elbet güzel bir şey ama sonrasında nafile ibadetlerden bahsedildiğinde abartı gibi geliyor bu insanlara.Aman sen de canım dini bu kadar abartmayın namaz kılıyoruz arada Kuran’dan açıp Yasin de okuyoruz yeter işte zihniyetinin önünü açıyor.
Ya da tam tesüttürlü birini görüp namaz kılmadığını duyunca kendi namazlarımızın hepsinin kabul olunduğu vahyi gelmiş gibi rahatça “boşuna kapanmış bu kadar bu insan, içi bomboş bunun” diye eleştirebiliyoruz.
Kendine gelince evet onu öyle yapmam veya yapmamam gerektiğini biliyorum ama nefsime ağır geliyor diyen insanlar ,başkasının da nefsi olduğunu düşünemiyor mu acaba ? Ya da bu kadar kolay eleştirebilme huyumuz sadece kendimizin dışındakilere mi ?
Allah ilim öğrenmeyi ,bizde görmek istediği ve öğrendiğimiz her şeyi hayata geçirmeyi ve ne kadar öğrendiysek onu başkalarıyla da güzel dille kalpleri ısındırarak paylaşabilmeyi nasip etsin bizlere(amin). İnsanları dinen eleştirmeye başlamadan aynayı önce kendimize çevirip kendimizi sorgulamayı ve Allah bizden farz ,sünnet ,nafile ibadetler olsun hepsinden ne kadar yapabiliyorsak arttırarak yapmayı nasip etsin amin, amin, amin.

3 thoughts on “4×4’lük Müslüman Nasıl Olunur

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *